ACS725LLCTR-10AU-T
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS725LLCTR-10AU-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±0.9%
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 10A
Response Time : 4µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 264mV/A
Linearity : ±1.5%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Base Product Number : ACS725
Description : SENSOR CURRENT HALL 10A 8SOIC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : ACS725LLCTR-10AU-T
Contact Now
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Differential Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)